Jak rozpocząć swoją przygodę z produkcją domowych kosmetyków?

krem

Przed rozpoczęciem swojej przygody z produkcją kosmetyków bio często zastanawiałam się właściwie po co to robić skoro na rynku mamy coraz to nowsze serie kosmetyków o naturalnym składzie? Odpowiedzi były dość proste. 

Przede wszystkim mogę sama dowolnie wybierać składniki, które będą odpowiednie dla mojej skóry. Przygotowując swoje kosmetyki mam pewność, że wykorzystuję półprodukty wysokiej jakości, korzystam ze świeżych produktów (ziół, przypraw). Wiem, że moje kosmetyki są zdrowe dla mojego organizmu. Czy wiesz, że nasza skóra to aż 1,5 m2 powierzchni chłonnej? Stosując produkty ze sklepowych półek narażamy się na wchłanianie przez skórę zbędnych składników chemicznych, konserwantów, barwników. Po rozpoczęciu przygody z produkcją domowych kosmetyków szybko zauważyłam poprawę stanu skóry.

Mając do dyspozycji kilka podstawowych składników możemy stworzyć jeden uniwersalny krem, którego będziemy mogli stosować właściwie na całe nasze ciało.

Desktop

Wyróżniamy trzy podstawowe składniki, które wykorzystujemy robiąc domowe kosmetyki. Są to:

– oleje roślinne

– olejki eteryczne

– hydrolaty (wody kwiatowe).

Dodatkowo możemy wykorzystać żel aloesowy, wosk pszczeli, glicerynę, glinki, a także produkty dostępne w kuchennych półkach: owoce, mleko, jogurty, jajka, ocet winny, miód, mąkę i wiele innych.

IMG_1901

Większość składników możemy kupić w aptekach, sklepach zielarskich, sklepach z półproduktami kosmetycznymi oraz w Internecie. Podczas zakupu trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i wybierać produkty dobrej jakości. Oleje powinny być z pierwszego tłoczenia na zimno.

Duża ilość receptur jest bardzo prosta w przygotowaniu i nie sprawia kłopotu nawet debiutantce, a gwarantuję, że pierwszy własnoręcznie przygotowany krem czy peeling przyniesie Wam wiele satysfakcji i dumy.  Bądźcie pewnie, że po przygotowaniu pierwszego kosmetyku będziecie chciały robić kolejne.

sprzet

Podczas produkcji kosmetyków należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Sprzęt musi być idealnie czysty, a wszystkie używane naczynia należy wyparzyć przyczyni się to do zachowania świeżości naszych kosmetyków, nasze kosmetyki nie będą pożywką dla bakterii, a my będziemy długo cieszyć się ich wyglądem i właściwościami. Także dodatek olejków eterycznych przedłuża trwałość kosmetyku zapobiegając utlenianiu.

Ryzyko przedawkowania produktów stężonych jest znikome jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad. Przygotowując kosmetyki wykorzystuje się roztwory o stężeniu 0,5% – 2%. Otrzymanie stężenia 1% jest banalnie proste. Wystarczy na 1 kroplę olejku eterycznego 5 ml (łyżka) bazy (oleju, alkoholu).

  Czy Wy także lubicie przygotowywać kosmetyki w domowym zaciszu? Macie jakiś swoich faworytów? A może macie obawy przed rozpoczęciem przygody z produkcją domowych kosmetyków? Koniecznie podzielcie się z Nami swoimi przemyśleniami.

Facebook
Google+
http://piekno-z-natury.pl/wp/jak-rozpoczac-swoja-przygode-z-produkcja-domowych-kosmetykow/
INSTAGRAM

4 thoughts on “Jak rozpocząć swoją przygodę z produkcją domowych kosmetyków?

  1. Jedyne kosmetyki jakie przygotowywałam to bardziej takie typowo domowe maseczki czy peelingi, ale zużywałam je od razu. Tak na serio jeszcze nigdy nie robiłam samodzielnie kosmetyku w prawdziwego zdarzenia, ale Twoje przepisy zachęcają mnie ogromnie i chyba spróbuję :) Jedyna wątpliwość jaka się pojawia to kontrola temperatury. W którymś przepisie od temperatury zależało kiedy zacząć miksować składniki i tu pytanie, może durne, ale w jaki sposób mierzysz temperaturę produktów? Masz jakiś specjalny termometr do tego celu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *